Otišli iz grada da žive na selu zbog posla, komfora i prirode

Danas je novčana sredstva za kupovinu seoskih kuća dobilo 74 mladih bračnih parova, što sa još 42 mlade porodice čini ukupno 116 porodica koje su dobile bespovratna sredstva Pokrajinske vlade u proteklih godinu dana.

Naime, u maju 2015, nakon prvog konkursa u ukupnom iznosu od 40 miliona dinara, svoj dom stekle su 42 porodice, a po drugom konkursu iz septembra 2015. godine, iz budžeta AP Vojvodine izdvojeno je 68 miliona dinara, što je omogućilo da još 74 bračna para dobiju sredstva za kupovinu seoske kuće.

Među njima su i Smiljana i Slavko Dakić, koji su se iz Rume preselili u Male Radince u Sremskom okrugu. "Volimo taj mir i tihu sredinu. Nije bila teška odluka da odemo na selo jer tamo imamo više mogućnosti za napredak, za rad i proizvodnju, a i ne želimo više da živimo sa roditeljima", otkrivaju oni i kažu da tek treba da se presele, planiraju da još malo srede kuću i da se bave farmestvom.Sličnim motivima vođeni su i Dragan i Jelena Stanivuk, supružnici i kolege sa Poljoprivrednog fakulteta koji odavno žele da odu na selo i tamo pokrenu biznis. "Ja sam stočar on je voćar, i za tako nešto odlučili smo se mnogo ranije. Onda smo dobili jedno pa drugo dete, pa nam je stan gde smo živeli postao mali i želeli smo nešto više. Da se iz Novog Sada gde oboje radimo preselimo za Čerević nije bilo lako, ali želimo da u Čereviću napravimo voćnjak i pčelinjake i nadamo se da će nam se cela investicija isplatiti", kaže Jelena za 021.

S druge strane, porodicu Marjanović je iz Novog Sada u Srpsku Crnju pre sedam godina odvela je dobra poslovna ponuda, te sada tamo rade kao prosvetni radnici. Međutim, kako kažu, sada će im biti mnogo lakše jer su svoj na svome.

Prema statistici, ukupno 38 parova (51%) želi da se iz grada preseli na selo, a kao najtraženija pokazala su se sela na teritoriji opštine Bačka Palanka, Sombora, Vrbasa i Kikinde. Kao glavni ciljevi ovog konkursa, pokrenutog od strane Pokrajinske vlade i Zavoda za ravnopravnost polova ističu se razvoj ruralnih sredina, poboljšanje demografske strukture, unapređenje ekonomskog položaja žena i povećanje broja žena vlasnica nepokretnosti.

Upravo ovaj segment kao najvažniji istakla je direktorka Zavoda Vesna Šijački. "Najvažnije nam je bilo ekonomsko osnaživanje žena, koje su ovim konkursom dobile priliku da ravnopravno sa muškarcima učestvuju u sticanju nekretnine i budu ravnopravne suvlasnice istih. S druge strane, planiramo da svim parovima pružimo i mogućnost obuke za organsku proizvodnju, kako bismo ih dalje osnažili da proizvode, hrane se zdravo i zarade na tome", rekla je ona.

"Pokrajinska vlada je u proteklom periodu realizovala niz programskih mera za revitalizaciju vojvođanskih sela, otvorene i obnovljene su škole, zdravstvene ustanove, infrastruktura i putevi, te je tako stvoren preduslov za vraćanje ljudi na selo", rekao je Miroslav Vasin, pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova. On je istako da se migracija stanovništva ovim projektom bitno promenila, jer se sa 116 porodica naselilo maltene celo jedno veće vojvođansko selo, ako ne i više.

KutakNet

 

 

Share this article