Etimološki reč AMIN poreklom je iz hebrejskog jezika, nastala je od korena u čije je izvorno značenje čvrstina, odlučnost.
Hebrejsku reč "AMEN" čine početne reči A(L) (ILI El), ME(leh) i N(eman), što u bukvalnom prevodu znači "Bog, kralj dostojan poverenja"
U Starom zavetu reč AMIN simbolizuje istinu, koja se "ublagosilja na zemlji, blagosiljaće se Bogom istinijem". (Knjiga proroka Isaije, 65:16). Takođe, u Otkrivenju sv. Jovana, sveti autor Isusa naziva Amin.
U kultu drevnih Jevreja reč AMIN najčešće je upotrebljavana u značenju želje, ali mnogo više kao potvrda reč čije je smisao: "To je tačno zaista!".
Reč Amin je vremenom postala simbol potpune privrženosti veri, poprimirivši smisao zaveta, jer molitva koja se ne završi sa AMIN je samo recitacija, tek kada ovu moćnu reč izgovorimo, očitane reči postaju molitva. Amin na kraju molitve znači "NEKA TAKO BUDE".
*Foto: Profimedia/ilustracija
Isto značenje reč amin ima i u islamu, gde se izgovara posle prve sureiz Kurana, ali i na kraju molitve.
U kabali je to magična reč, čija je numerička vrednost 99. Posto reč amin ima isti koren kao emuma ("vera"), onaj koji je izgovara istovremeno potvrđuje svoju veru u judaizmu i monoteizmu.
(Izvor: SrbijaDanas)