Kako funkcioniše nuklearno oružje?
Osnova nuklearnog oružja je eksplozivna reakcija koja oslobađa destruktivnu energiju zaključanu u unutrašnjosti bombe. Prvo atomsko oružje, poput onog bačenog na Hirošimu i Nagasaki u Drugom svetskom ratu, funkcionisalo je po principu fisije – razdvajanja atoma uranijuma od plutonijuma tako da njihovi neutroni lete slobodno i stvaraju razarajuću eksploziju.
Po čemu se razlikuje hidrogenska bomba?
Hidrogenska ili termonuklearna bomba koristi drugi nivo reakcije da iskaže snagu atomske eksplozije. Taj stadijum je fuzija – mešanje atoma vodonika u istom procesu koji se odvija unutar Sunca. Kada se ti, relativno lagani atomi spoje, oni otpuštaju neutrone u talasu destruktivne energije.
Hidrogensko oružje koristi početnu nuklearnu eksploziju da stvori ogroman puls koji kompresuje i spaja male količine deuterijuma i tricijuma, vrste vodonika koji se nalaze oko srca bombe. Grupisani neutroni mogu povećati eksplozivnu lančanu reakciju uranijumskog sloja, koji pravi štit oko njega, stvarajući eksploziju koja je daleko jača nego nuklearna fuzija.
*Foto: getty
SAD su testirale hidrogensku bombu prvi put 1954. godine u Bikini Atolu i tada su još dokazali da je hiljadu puta snažnija od atomske bombe koju su bacili na Hirošimu 1945. godine. Vlasnici hidrogenske bombe danas su i Velika Britanija, Kina, Francuska i Rusija.
Šta podrazumeva uspešno testiranje?
Severna Koreja ističe da je ovo prva od pet proba hidrogenske bombe koja je uspešno izvedena. Poslednji test bio je u januaru 2016. godine, ali eksperti su bili skeptični u pogledu istinitosti ovih tvrdnji.
Uspešan test znači da je nuklearni program Severne Koreje postao sofisticiraniji i da je zemlja sve bliža kreiranju rakete koja će moći da stigne do tla Sjedinjenih Američkih Država. Takođe, ovo je bila prva bomba koja je uspešno izazvala strah kod Južnokorejaca i Kineza, jer je registrovano da je bila jača od onih bačenih na Hirošimu i Nagasaki. Ako Severna Koreja ima mogućnost da izgradi hidrogensku bombu, to znači da su otvorili put za “pakovanje“ destruktivnije snage u manji prostor.
foto: getty
Kako dokazati da je to zaista bila hidrogenska bomba?
Stručnjaci koji savetuju vlade o nuklearnom oružju pratiće posledice hidrogenske bombe koja je izazvala i potres od 6,3 Rihtera, ali i gasova koji su ispušteni u atmosferu. Ti testovi će pokazati da li je Kim Džong Un testirao pravu hidrogensku bombu ili “napredniju“ atomsku, a do tada će morati da prođe nekoliko nedelja.
(Izvor: b92.net)