Evo kako je domaćicama
Domaćice su stalno kod kuće, nemaju platu, radno vreme, slobodne dane, vikende, zasluženi godišnji odmor. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji 18,4 odsto nezaposlenih žena. Od tog broja je 599.371 domaćica koje godišnje potroše 730 sati na kuvanje, čišćenje, spremanje kuće, pranje i peglanje…
Ako bismo pokušali da izračunamo koliko bi one mesečno zaradile,
uzevši u obzir da rade osam sati dnevno i da se u Beogradu sat vremena čišćenja naplaćuje 350 dinara, za 20 radnih dana zaradile bi 56.000 dinara. Čuvanje dece i kuvanje nismo računali.
Svetlana Vujičić (34), domaćica iz Pančeva
NE ZAVIDIM ZAPOSLENIM ŽENAMA
Svetlana je udata i ima dva sina, Dušana (6) i Vukašina (1). Pre nego što je dobila prvo dete, Svetlana je radila. Posle porođaja, nije mogla da pronađe posao, tako da je već sedam godina domaćica.
-Često čujem komentare tipa ,, blago tebi, ceo dan ti je na raspolaganju, ništa ne radiš, sigurno si odmorna i uživaš u životu“. Ali, da li je bas tako? Naravno da nije. Ta vrsta nipodaštavanja mi ne prija, pa zaboga, ne mogu u Srbiji baš svi da rade. Zaposlenim ženama ne zavidim, jer po prirodi nisam takva osoba. Nekad im se divim jer uspevaju da usklade posao, decu, kuću i muža, a nekad mi ih je i žao jer sam ubeđena da se ne posvećuju deci i kući onoliko koliko bi želele.
Na pitanje da li bih volela da radi, odgovara da bi, ali priznaje da uopšte nije sigurna da govori istinu.-To je večita borba između nas dve. Jedan deo mene kaže „radi, dobro će ti doći da malo izađeš iz kuće i zaradiš neki dinar“, a drugi kaže da se ni za kakve pare ne bih odrekla da dragocenog vremena provedenog kod kuće.
A ovako je zaposlenim ženama
Za razliku od domaćica, zaposlene žene su manje ili više plaćene za to što rade, imaju satisfakciju, osećaju se korisno, uspešno… S druge strane stalno balansiraju između posla i porodice a glavni pratilac im je osećaj krivice.
Osim toga, zaposlene žene u Srbiji zarađuju 11 odsto manje od muškaraca za isti posao, pokazali su rezultati studije „Jaz u zaradama između žena i muškaraca“, koju je sprovela Fondacija za razvoj ekonomske nauke.
Upoređivanjem zarada žena i muškaraca istog obrazovanja, radnog iskustva i zanimanja, autori ove studije došli su do zaključka da bi žene u Srbiji morale da rade dodatnih 40 dana godišnje da bi zaradile koliko i muškarci sa istim karakteristikama na tržištu rada.
Nikolina Glušica (33), stomatolog iz Beograda
NE BIH MOGLA DA ZAMISLIM ŽIVOT BEZ POSLA KOJI RADIM
Nikolina radi u privatnoj stomatološkoj ordinaciji sa svojim suprugom. Radi u dve smene, prepodne ili popodne, a u zavisnosti do toga kada radi, posvećuje se sinu Luki (7) i ćerki Hani (4). Nema kućnu pomoćnicu, sve poslove radi sama, ali uz veliku pomoć supruga.
-Često kažem da zavidim domaćicama, zato što mi uvek fali vremena. Stalno trčim i žurim i ne stižem da posvetim dovoljno vremena ni deci, ni suprugu, ni sebi. Moj utisak je da su domaćice divne i požrtvovane majke, da su im kuće uvek sređene i da su mnogo smirenije i opuštenije od nas koje radimo. S druge strane, prednost zaposlenih mama je što uvek mogu da odu na posao kada im dosadi kuća, a uz do da zaradi i poslovno se ostvari.
Na pitanje da li bi želela da bude domaćica, Nikolina kaže ne.
-Volim posao koji radim. I kada odem na odmor, posle pet dana jedva čekam da se vratim u ordinaciju.
Ko je pobednica?
Dakle, sve ima svoje prednosti i mane, ali jedina garancija mira i sreće jeste da se zbog svoje odluke da rade ili ne žene ne osećaju uskraćeno i ugrožno, kaže Nevena Čalovska, porodični psihoterapeut.
-Zaposlene žene često osećaju krivicu zato što su u stalnom raskoraku između porodice i posla, dok se domaćica zasićene svakodnevnicom, osećaju beskorisno i misli da je život tamo negde. Zbog svega toga i jedne i druge počinju da traže krivca za svoju situaciju, upliću se u vrzino kolo iz koga se teško izlazi, suočavaju se sa depresijom, nervozom, stresom…
Ipak, kaže naša sagovornica, rešenje postoji.
-Život treba pogledati „iz helikoptera“, tj. objektivno, i shvatiti šta nam to nedostaje. Kada shvatite šta je to, sledi organizacija. Domaćice, ne zaboravite da isti ručak može da se jede dva dana, a dete može na nekoliko sati da pričuva i neko drugi, a vi za to vreme možete da uradi nešto za sebe. Zaposlene žene odložite neki posao za sutra ili zamolite kolegu da uradi nešto umesto vas, pa kući idite ranije i više vremena provedite a svojom decom. Dakle, sve je stvar perspektive, osvešćenja, organizacije i odgovornosti – kaže Nevena Čalovska.
A šta vi mislite? Kome je teže, domaćicama ili zaposlenim ženama?
(Izvor: Zena.blic)