Geolozi su naveli da će teren da snimaju i dronovima iz vazduha i tek tada će znati tačan broj rupa, kojih za sada na ovom području ima najmanje tridesetak.
Naučni savetnik Hrvatskog geološkog instituta (HGI) Tvrtko Korbar izjavio je danas da su timovi Zavoda za geologiju skupljali tektonske podatke nakon potresa u Banovini.
PROČITAJTE JOŠ MISTERIOZNI DOGAĐAJ POGODIO EVROPU: Zamalo se ugasio ceo kontinent, naređena hitna istraga
Korbar je u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska" rekao da se prikaz potresa u okolini Petrinje potpuno razlikuje od potresa u Zagrebu.
- Zagrebački potres i ovaj na području Sisačko-moslavačke županije nisu povezani, zato što se radi o dva odvojena epicentralna područja - istakao je Korbar.
[youtube height="577" width="770" align="left|right|none"]https://www.youtube.com/watch?v=Qeo6UqI2HAI[/youtube]
On je naveo da su informacije s terena potvrdile da je reč o pomeranju kilometarskih blokova oko Petrinje u smeru ili suprotno od satelita koji je prešao pre i posle po terenu koji je zadesio potres.
- Severozapadni blok pomerio se 30-ak centimetra prema satelitu, a jugoistočni blok za 30-40 centimetara od satelita. To su horizontalni pomaci koji su očekivani, a sam slom na dubini od 10 kilometara je biometarskih dimenzija i blokovi su se tu pomerili metar do dva. Tako se oslobodila silna energija koja je izazvala primarne i sekundarne manifestacije potresa na površini - dodao je.