Misterija stara 30 godina, nikad rešeno brutalno ubistvo trudne žene na autoputu u Velikoj Britaniji i nakon tri decenije ostalo je zagonetka. Upravo je šokantna smrt Meri Vilks i jezive okolnosti njenog ubistva, inspirisala nagrađivanu britansku autorku Belindu Bauer za novi krimi-roman "Snap", koji je u vrlo kratkom vremenu zauzeo treće mesto na listi bestsellera.
U julu 1988. godine Meri Vilks, vozila je autoputem M50 u blizini mesta Herefordšir. Meri je sa svojom mlađom sestrom, 11-godišnjom Georgijom i 13 meseci starim sinom Markom otišla u posetu suprugu Adrianu, inače vojniku koji je bio na obuci u vojnoj bazi.
Kako je tek nedavno položila vozački ispit, pokušala je da izbegne vožnju autoputem i držala se lokalnih ulica. Ipak, na povratku kući se izgubila i odlučila se za autoput - jedini put za koji je bila sigurna da će je dovesti kući u Vandon. Odnosno, barem je tako mislila.
Pregnant Marie Wilks broke down on a motorway, left the kids in the car to phone for help and was murdered – so who DID kill her? A PREGNANT woman’s car breaks down on the side of a motorway. She leaves her children in the car while she walks ... https://t.co/P3LhS5YY2Z pic.twitter.com/7fEq2M0cqR
— Networkofnews UK (@NetworkofnewsUK) September 17, 2018
Već je počela da pada noć, a njen auto se pokvario. Meri je bila prisiljena da ostavi automobil u zaustavnoj traci i ode peške do prvog telefona kako bi zvala nekoga u pomoć.
Sestri je rekla da ostane u autu i pričuva Marka i otišla da potraži telefon. Nikad se nije vratila.
U nikad razjašnjenom sledu događaja, Meri je te tople letne večeri uspela da pronađe telefon i pozove policiju. Objasnila je da joj je auto u kvaru, da je ona u sedmom mesecu trudnoće i da je dvoje male dece sa njom.
Dispečer je uzeo njene podatke i zamolio je da ostane na liniji dok on pokuša da stupi u kontakt s njenom porodicom. Međutim, njen otac je otišao u ribolov s jedinim automobilom koji je porodica imala.
Prizor koji je nemoguće zaboraviti
Nakon nekoliko minuta, dispečer se vratio na liniju i pokušao dozove Meri, ali jedini zvuk koji je čuo s druge strane bio je zvuk automobila koji prolaze.
'Gospođo Vilks? Gospođo Vilks?' Ništa. 'Gospođo Vilks?' Nije bilo odgovora.
[youtube height="577" width="770" align="left|right|none"]https://www.youtube.com/watch?v=zT1__pW7-Ec[/youtube]
Nekako baš u to vreme, policijska patrola naišla je na neobičan prizor: Jedanaestogodišnja devojčica hodala je po zaustavnoj traci autoputa i u rukama nosila malo dete.
Policija je pronašla napušteni auto, a nedaleko od auta naišli su na zaista jeziv prizor - slušalica telefona za hitne pozive visila je na žici. Osobe koja je poslednja koristila telefon - trudne Meri - nije bilo nigde u blizini.
Eddie Browning spent five and a half years in jail after being wrongly convicted of the murder of Marie Wilkshttps://t.co/T1da9AJsvz
— Shropshire Star (@ShropshireStar) May 20, 2018
Do sedećeg jutra organizovana je potraga po celoj zemlji. Istražitelji su pronašli tragove krvi na govornici koju je koristila Meri, ali nesrećnu ženu su pronašli tek 24 sata kasnije - njeno beživotno telo ležalo je pod nasipom, nekih pet kilometara udaljenosti od mesta na kojem je ostavljen pokvareni automobil.
Imala je ubodnu ranu na vratu i slomljenu vilicu.
Policija se svim snagama bacila u potragu za počiniocem. Jedan svedok je tvrdio da je video muškarca koji je šetao po zaustavnoj traci u neposrednoj blizini mesta zločina, pa je policija na osnovu opisa napravila fotorobot osumnjičenog.
"Na pogrešnom mestu u pogrešno vreme"
Na osnovu dojave kolege, uhapšen je 32-godišnji Edvard Braving, bivši vojnik koji je radio u noćnom klubu u južnom Velsu. Braving nije poznavao žrtvu, ali te večeri je putovao za Škotsku i prolazio istom deonicom autoputa kao i Meri.
Kao uznemirujuća podudarnost, isplivala je informacija da se osumnjičeni Braving na dan ubistva posvađao sa svojom suprugom - koja je takođe bila trudna.
Tužilaštvo je pred porotu iznelo slučaj u kojem je Braving predstavljen kao nasilni muškarac koji je nakon porodične svađe svoj bes iskalio na nepoznatoj ženi. Meri se samo našla na pogrešnom mestu u pogrešno vreme, tvrdilo je tužilaštvo.
To je bilo dovoljno da ga porota 1989. godine proglasi krivim, pa je Braving osuđen na 25 godina zatvora.
Neverovatan obrt na sudu
U neverovatnom obrtu, pet godina kasnije presuda je poništena. Sudije su na osnovu uložene žalbe ponovno ispitale slučaj i zaključili su da nema dovoljno dokaza za osudu jer je policija zataškala dokazni materijal naknadno pronađen tokom istrage.
Naime, policijski službenik koji u tom trenutku nije bio na dužnosti tvrdio je da je na mestu zločina video sumnjivi automobil - iste marke kao i Bravingov, ali je kasnije otkriveno da se broj registracije nije podudarao s registracijom na Bravingovom automobilu.
Na kraju je Edvard Braving pušten iz zatvora i dobio je odštetu koja je navodno iznosila nešto više od 600 hiljada funti. Umro je u maju ove godine u 63. godini.
Vest je objavljena u svim medijima, a ljudi koji su ga poznavali na društvenim mrežama su pisali da je reč o 'pravom gospodinu' koji sigurno nije ubio Meri Vilks.
- Upoznao sam ga u zatvoru, znao sam da je nije ubio. RIP, prijatelju - napisao je jedan korisnik na Fejsbuku.
Ubistvo zbog koga je završio u zatvoru nije rešeno do dana današnjeg, a porodica žrtve i dalje ne zna šta se tačno dogodilo. Slučaj je ostao na listi nerešenih zločina, ali već godinama nema novih tragova koji bi pomogli u raspetljavanju ubistva. Može li novi talas publiciteta nakon nedavno objavljene knjige baciti novo svetlo na nerešen slučaj, pokazaće vreme.
SNAP, Belinda Bauer's masterful new thriller, is a @ManBookerPrize finalist. Learn more about the book, plus Bauer's remarkable history as a crime writer (she started writing novels at age 45!) in this wonderful @guardian profile: https://t.co/oiiq2nEDfX
— Grove Atlantic (@groveatlantic) August 10, 2018
(Izvor: Espreso.rs / 24sata.hr)