"Devojačka pećina" vekovima čuva tajnu smrti hrabre devojke: Otišla je do bunara, a ujutru su je pronašli mrtvu! (FOTO)

Devojka koja je otišla da sipa vodu, na sebi je imala dugu haljinu, a svoju hrabrost je morala da potvrdi zabadanjem vretena u unutrašnjosti pećine, pored bunara, u Brateljevićima kod Kladnja.

Devojačka pećina u Brateljevićima kod Kladnja nekoliko vekova čuva tajnu o tragičnoj smrti nepoznate devojke koja je odlučila da po mračnoj noći ode do bunara koji se nalazi u utrobi stena i tu sipa vodu. Njenom odlasku je prethodila rasprava, a potom i opklada u srednjevekovnoj bosanskoj kafani.

 

Legenda kaže da među siledžijama nije bilo dobrovoljaca za put u pećinu, sve dok se nije javila nepoznata devojka i kratko rekla: “Ja ću!”

Devojka je bakljom osvetljavala put pred sobom, ušla je u pećinu, sipala vodu, ali nikada više nije ugledala svetlost dana. Neposredno uz bunar je sahranjena, a nedugo zatim se njen grob okamenio.

– Još kao veoma mali slušao sam priče o Devojačkoj pećini koje su se prenosile s kolena na koleno – kaže Dževad Softić, nadzornik “Zaštićenog pejzaža Konjuh”.

– Devojka koja je otišla da sipa vodu, na sebi je imala dugu haljinu, a svoju hrabrost je morala da potvrdi zabadanjem vretena u unutrašnjosti pećine, pored bunara. Ona je ušla u pećinu, sipala vodu, ali je verovatno zbog nesmotrenosti zabila vrh vretena u donji deo haljine. Kada je krenula, tkanina ju je vraćala nazad, a kako je kružila priča da u pećini ima nečistih duhova, njoj je od straha otkazalo srce. Ujutru je pronađena mrtva, a njen grob se nalazi u pećini koja je od tog događaja prozvana Devojačka pećina – govori Softić.

Foto: avaz.ba/E.Skokić

*Foto: avaz.ba/E.Skokić

– “Dani Devojačke pećine” održavaju se tradicionalno u poslednjoj avgustovskoj nedelji. Ovde bude nekoliko desetina hiljada ljudi, ali i tokom cele godine ima građana koji posećuju ovaj jedinstveni prostor u našoj zemlji – kažu Dževad i Vanes, koji svakodnevno istražuju lepote planine Konjuh.

 

Devojačka pećina u zimskom ambijentu je nestvarno lepa- Voda i žestoki minusi formiraju ledene stubiće koji pod sunčevim svetlom podsećaju na bele nišane. Ipak, otkako su počeli veliki minusi, u Devojačku pećinu niko nije zalazio. Brateljevići su utonuli u zimski san, a radno sposobno stanovništvo svakodnevno je u trci za osiguravanje egzistencije.

Foto: avaz.ba/E.Skokić

*Foto: avaz.ba/E.Skokić

- Proleće će oživeti ovaj kraj. Kada drveće olista i izbistri se reka Bukovica, dolaziće ljudi sa svih strana – kažu Dževad i Vanes, zahvaljujući kojima smo se probili do Devojačke pećine i uživali u fascinantnom ambijentu.

Foto: avaz.ba/E.Skokić

*Foto: avaz.ba/E.Skokić

Putnici namernici moraju da znaju kako je Devojačka pećina udaljena 15-tak kilometara jugozapadno od Kladnja. Do Brateljevića se vozi asfaltnim putem, a zatim i skoro tri kilometara makadamom. Do njene utrobe dolazi se nakon jednokilometarskog pešačenja, a ulaz u pećinu je smešten iznad desne obale reke Bukovice, pritoke Drinjače, 50-tak metara iznad doline.

Foto: avaz.ba/E.Skokić

*Foto: avaz.ba/E.Skokić

Blago prirode i versko-kulturni spomenik Devojačka pećina nalazi se u A-zoni zaštićenog pejzaža Konjuh. Ulaz u ovo područje se za sada ne naplaćuje, kao ni ulaz na prostore Zlače kod Banovića, ali nakon što se u budućnosti urade propratni sadržaji, ulaz će se naplaćivati za simboličan iznos, a prihodi će se koristiti za održavanje kompleksa.

 

U pećini su pronađeni crteži – gravure, na levom zidu ulaznog dela i zauzimaju prostor dug skoro 15 metara. Među likovima se ističu tri tipa: konjanici, stojeće muške i tri ženske figure, kao i jeleni i konji. Gravure i crteži upućuju na epohu starijeg kamenog doba – paleolitika, od pre više od 10 hiljada godina.

Foto: avaz.ba/E.Skokić

*Foto: avaz.ba/E.Skokić

Foto: avaz.ba/E.Skokić

*Foto: avaz.ba/E.Skokić

(Preuzeto sa: Telegraf.rs/ Izvor: avaz.ba)

 

Share this article