Dr Kon: Važno je slaviti slavu, ali i prihvatiti realnost

Epidemiolog Predrag Kon kaže da je broj otkrivenih slučajeva i zaraženih mnogo veliki, te da je aktivnost virusa najveća u ovom periodu godine.

"Ja se usuđujem da kažem da virus pokazuje da ima sezonski karakter, ali će o tome zaključci biti doneti tek kasnije", kazao je on.

PROČITAJTE JOŠ Dr Branimir Nestorović detaljno objašnjava: ZAŠTO SE VREME UBRZAVA KAKO STARIMO

On je rekao da će od 20. decembra biti obavezan PCR test za ulazak u Srbiju, ali da deca deca ispod 7 goidna ne moraju da imaju PCR test.

Kako je naveo, Krizni štab je još ranije tražio meru obaveznog testa i napomenuo da Srbija ne bi izdržala ako bi "uvezla još zaraženih".

 

Kon je rekao da ne znači da to što su neki došli ranije u Srbiju da nemaju moralnu obavezu da se pridržavaju mera.

"Postoji 15 odsto onih koji neće poštovati nikakve preporuke o uzajamnom posećivanju", kazao je on.

Govoreći o slavi Svetog Nikole, Kon je rekao da je slavlje vrlo značajno, ali da je u njemu značajno da se više provodi misleći na članove porodice.

PROČITAJTE JOŠ PROFESOR PETAR KOČOVIĆ OTKRIVA TAČAN DATUM: Evo kada će se Srbija izboriti sa koronom

"Treba slaviti slavu, naročito sada, da svetac zaštiti dom, ali u tom slavlju je važno da se više misli na članove porodice ako nisu tu. Održavanjem slave u okviru domaćinstva, najužeg kruga domaćinstva. U ovim vremenima to sve treba svesti na taj nivo. Slaviti je sada važno, ali je važno prihvatiti i realnost", rekao je on.

"Očekujem da će neki pozvani na slavu odbijati pozive i da će se domaćini izvinjavati što ne zovu goste. Očekujem da će se 85 odsto domaćina slava adekvatno ponašati", kazao je on.

"To će biti temeljno napisano, kao i to da deca čim su svesna, dakle od 4 godine mogu da nose maske, to će biti regulisano", napomenuo je on.

 

Kon je kazao da za decu do 7 godina do sada nije bilo propisano obavezno nošenje maski.

"To mora da bude striktno napisano. Deca u principu nisu takav nosilac virusa da su ozbiljni prenosioci. Ovde su sve mere koje se donose moraju biti jasne i pravnički formulisane i tako će i biti", napomenuo je on.

"Ove mere su prilično restriktivne, krivulja iz dana u dan ide niže, ali ide sporo. Recimo u Beogradu nikako da padne ispod 1.200, što sam očekivao do kraja ove nedelje", rekao je Kon.

On je napomenuo da se još čeka da padne broj pacijenata na intenzivnoj nezi, pogotovo na respiratorima.

"Kada pritisak na bolnice počne da popušta, osetićemo se sigurnije. Tada ima smisla pričati o popuštanjima. Popuštanje mera ne može tek tako da dođe na red", rekao je on.

dr-predrag-kon-foto-ps-pink 770

 *Foto: Printscreen

Kućni testovi se greškom našli u apotekama

Kon je na pitanje o testovima na koronavirus koji su se ode juče našli u apotekama kazao da je očigledno došlo do greške.

"Ili testovi nije trebalo da dođu u apoteke ili jasno da se naglasi da se ne prodaju pojedincima. Najbitnije je da ako je neko uzeo, da ode u privatnu ustanovu, jer čovek ne može sam da izvadi bris. Nije to neka mudrost, ali mora da uradi stručno lice", kazao je on.

PROČITAJTE JOŠ BIO U PRAVU Ono o čemu je dr Nestorović pričao još u martu, naučnici tek sada potvrdili!

Kao probleme pri korišćenju tih testova Kon je naveo da ljudi mogu da se povrede ako sami vade bris, takođe mogu i da dobiju pogrešan rezultat testiranja.

Na pitanje šta misli o 5.000 doza Fajzerove vakcine koja će stići u Srbiju Kon je naveo da je to samo 0,1 odsto potrebnih vakcina za Srbiju.

"Očekujem da vakcinacija krene kad ima smisla. Sa ovom količinom o tome ne možemo ozbiljno govoriti. Prioritizacija je veoma ozbiljan posao, Batut je već izašao s predlogom. Ovaj broj vakcina koji će sad ući je 0,1 odsto koji treba da dođe u zemlju. Tek posle leta očekujem količine za masovnu vakcinaciju", zaključio je on.

Kako je naveo, vakcine će prvo "stizati u kapima, pa u bočicama, a tek tokom leta u značajnim količinama za populaciju".

Share this article