U Beogradu preživljavam sa 22.000 dinara: Ako jednom mesečno odem s društvom na kafu, bankrotiram!

Svakog meseca moram da objašnjavam roditeljima zašto i dalje radim za tako malu platu

- Kada dođe 1. u mesecu ne znam da li da se smejem ili da plačem. Znam da plata od 22.000 nije mnogo, ali uvek postoji onaj tračak nade da će se trud jednom isplatiti. Verujem da vas zanima kako uspevam da "preguram" mesec sa tom sićom, a da ne oskudevam ni u čemu - započela je svoju priču Diana (22) iz Leskovca koja već nekoliko meseci jedva krpi kraj s krajem.

Naime, kada je nedavno završila fakultet, odlučila je da odmah potraži posao u svojoj struci, što joj je i pošlo za rukom.

Međutim, s obzirom ne to da nije imala iskustva u struci, morala je da volontira jedno vreme.

 

Na svu sreću, njeni roditelji rade, pa su uspevali svakog meseca da joj šalju novac za stan i džeparac. Ipak, i oni polako gube strpljenje.

- Nije se mnogo promenila situacija ni sada kad sam zaposlena. Svakog meseca moram da objašnjavam roditeljima zašto i dalje tu radim, jer im nije baš najjasnije kako neko može da ostane na poslu za tako malu platu - dodala je Diana.

Ova Leskovčanka sa platom od 22.000 dinara uspeva da živi sama, plati komunalije, hranu, sredstva za higijenu, internet i račun za mobilni telefon, a da pritom ne mora da se odriče garderobe i ukusne hrane. 

PLAĆANJE RAČUNA

- Roditelji mi plaćaju stanarinu 160 evra, sve ostalo je na meni. Moji računi iznose skoro 5.000 dinara, markica za gradski prevoz je 3.000 jer nisam prijavljena, pa mi ostane 14.000 za hranu, kozmetiku i sve ostale potrepštine - kazala je ona.

KUPOVINA GARDEROBE

Dijana kaže da je velike uštede napravila onda kada je počela da kupuje po rasprodajama. Iako je tačno da na rasprodajama možete proći povoljnije i da etiketa nije važna, teško da možete kupiti farmerke za 1.200 ili 1.500 dinara. Čak i kod Kineza. Daleko realnija je cifra od 2.000 ili 2.500.

Ako je i moguće kupiti farmerke jako povoljno, teško da je zimsku obuću moguće naći za tako male pare. Za proseče čizme potrebno je izdvojiti najmanje 4.000 dinara, a za nešto kvaliteniju i udobniju odeću i do 10.000. Kupovina kaputa u zimskim mesecima takođe je velika investicija za nekoga ko ima platu 22.000 jer je za najobičniji kaput potrebno izdvojiti najmanje 5.000.

Budući da garderoba, čizme i kaput već koštaju 15.000 dinara, kako izgurati taj mesec do kraja?

- E, onda naučite da čuvate stvari i da ne kupujete svakog meseca nešto novo. Znam da je teško, ali ne postoji drugi način - istakla je Diana.

 

SAMA KUVA I DONOSI HRANU NA POSAO

Ako živite sami spremanje ručka za posao sigurno će biti velika ušteda, ali oni koji od pomenute cifre izdržavaju porodicu teško da bi se mogli složiti.

- Nema naručivanja hrane, sve sama kuvam. Bar znam šta jedem, a i zdravije je. Moji često pošalju od kuće hranu, pa tako dosta uštedim - dodala je ona.

Kako kaže, nije uvek lako kuvati i spremati, ali samo tako može da se prehrani.

ODLAZAK KOD LEKARA

- S obzirom na to da nisam prijavljena, nemam ni zdravstvenu knjižicu. Molim Boga da me nešto ne zaboli jer u najmanju ruku moram da platim samo pregled 2.000 dinara - istakla je Diana.

Možda jedan mesec zaista jeste moguće rastegnuti 22.000 od prvog do prvog, ali to bi značilo da ne planirate nikakave troškove mimo ovog spiska i da ne kupujete lekove, čak ni aspirin.

- Moja mama se često našali, pa mi kaže: "Jao, pa ti ne smeš ni kafu da popiješ. Odmah odeš u minus!" Nije joj baš najjasnije zašto i dalje radim za tako malu platu, pa koristi svaku priliku da mi to i kaže - dodala je ona.

Za sada se snalazi kako zna i ume i živi u nadi da će jednog dana moći da živi u Srbiji pristojno od svoje plate.

- Mnogi misle da sam luda jer ne želim da odem negde u inostranstvo, a imam priliku. Međutim, nadam se da ću istrajati u toj odluci, ali kakve su prilike, brzo ću i ja preko grane - zaključila je Diana.

(Izvor: telegraf.rs / K. Bezbradica)

Share this article