ŽENE U SRBIJI od 2019. godine ČEKA NOVO PRAVILO: Muškarci su ga dočekali sa UŽASNIM KOMENTARIMA i zgrozićete se kad ih vidite

U novu godinu žene koje imaju sreće da uopšte imaju posao ulaze sa novim pravilima za penzionisanje.

Tako od 2019. godine žene u starosnu penziju mogu ukoliko imaju 62 godine života i šest meseci života i minimum 15 godina radnog staža. Za prevremenu penziju, potrebno je da imaju 57 godina i 38 godina i šest meseci staža. Za muškarce su uslovi u narednoj godini isti kao i u ovoj - u starosnu penziju idu sa 65 godina života i 15 godina radnog staža, a za prevremenu penziju potrebno je 40 godina staža i minimum 57 godina i osam meseci života.

 

I tako, dok nam objašnjavaju da su promene u zakonu, kojih će tek biti u narednim godinama, nastaju kako bi se Srbija približile "najrazvijenijim evropskim zemljama", i da je dobra vest da je "jednako je za oba pola pravilo po kome i muškarci i žene mogu da se penzionišu sa 45 godina staža, bez obzira na starost, možete samo da sednete da plačete. Uslov je, naravno, da su im poslodavci sve vreme tokom 45 godina redovno uplaćivali doprinose". Vrlo darežljivo i zavidimo srećnicima koji rade od punoletstva, i to prijavljeni. Ima li ih uopšte?

Više nema smisla nadati se lepim penzionerskim danima

 *VIŠE NEMA SMISLA NADATI SE LEPIM PENZIONERSKIM DANIMA

FOTO: RAS SRBIJA

No, nije samo to sporno. Zamislite samo stanje u kom se nalazi žena koja sa 64 godine svakog jutra odlazi na posao, recimo vaspitačice, gde treba da čuva vašu decu. Ili na posao čistačice, ili zapravo na bilo koje radno mesto. Tužno, zar ne? U tome se ne slažu svi - ova vest odjeknula je društvenim mrežama, a muškarci su je dočekali sa zluradim komentarima.

- Htele ste da budete feministkinje i da imate ista prava kao i muškarci! Eto vam ih! - pišu muškarci širom Srbije.

 

Da, htele smo da imamo ista prava kao i muškarci. I dalje ih nemamo - statistički podaci kažu da ne samo da su žene manje zastupljene na rukovodećim pozicijama, već i da žene primaju manje plate za isti posao koji obavlja i muškarac.

Zaposlene žene u Srbiji iako su kvalifikovanije, prema podacima koje je pokazalo istraživanje Fondacije za razvoj ekonomske nauke, manje zarađuju od muškaraca, jer na svakih 100 dinara koje zaradi prosečan zaposleni muškarac, žena zaradi 96,7 dinara.

Ima li odmora za ženu u Srbiji?

 *IMA LI ODMORA ZA ŽENU U SRBIJI?

FOTO: KOSTADIN KAMENOV / RAS SRBIJA

A onda, kada sa posla dođe kući, naša žena u Srbiji koja "ima ista prava kao i muškarac" odmah se lati šporeta, usisivača i pajalice. Kad podmiri porodicu, može samo da se pokupi na spavanje i sutra ponovi isto. I tako do penzije o kojoj je nekad mogla da mašta, a sada joj je i to maštanje uskraćeno. Ona žena koja i doživi da potroši par čekova od penzije, u njima sigurno neće uživati onako kako se nadala, a tih par desetina hiljada moći će samo da prosledi lekarima.

Kad bismo sabrali vreme koje žene i muškarci provedu na poslu, bilo da je to plaćen rad ili ne, žene provedu više vremena radeći i to 55 sati nedeljno, za razliku od muškaraca koji rade 49 sati u sedmici. Podela posla je različita, na plaćenom muškarci provedu u proseku 39 sati nedeljno, a žene 33 sata, ali je zato na neplaćenim kućnim poslovima žena angažovana u proseku 22 sata nedeljno, za razliku od 10 sati koliko muškarci u proseku provedu na ovakvim poslovima.

Po ovim brojkama, žene su mnogo pre 60. godine zaslužile i duplu penziju. Umesto toga, po svemu sudeći, ni u toj jednoj bednoj neće dugo uživati. Pa, srećna nam ova 2019. godina - znamo da će makar u jednoj stvari biti bolja od 2020. makar za one žene koje uspeju da se penzionišu pre nego što ponovo podignu starosnu granicu.

(Izvor: zena.blic.rs)

Share this article